Blog

Historie starověkého Egypta je protkaná tajemstvím, spoustou záhad a pozoruhodnými objevy, které společně sepsaly kapitoly jedinečného příběhu. Lákají Vás zajímavosti psané egyptskou historii? Vypravte se společně s námi na tajuplnou cestu a objevujte s námi skutečnosti, které jste doposud možná netušili.

  

Napsali jsme pro Vás...

 

Sušený ibiškový květ

Věděli jste, že...


Ibišek je léčivý? Má řadu pozoruhodných účinků.


Ibiškový čaj je oblíbeným nápojem ve Střední Asii, v mnoha afrických zemích, v Karibiku, Střední Americe i v Thajsku. Ve většině z těchto zemí jej používají nejen k osvěžení, ale dobře vědí, že má léčivé účinky. V Egyptě se pije pravidelně prakticky denně i vícekrát. Prodává se ve vysoké kvalitě na tržištích pod názvem Karkade.


Ibišek má schopnost snižovat krevní tlak. Tato schopnost byla prokázána i studiemi. Dále se přišlo na protirakovinné účinky ibišku. V této souvislosti se hovoří většinou o nádorovém bujení v mozku či o kožních nádorech. Ibišek je bohatým zdrojem vitaminu C, ale má i další antioxidační složky. Obsahuje dokonce sloučeniny, které působí protizánětlivě.


Složení ibišku pozitivně stimuluje lidskou imunitu. Pravidelná konzumace ibiškového čaje má proto v mnoha zemích i dobrý smysl v tom, že ibišek nahrazuje méně rozvinutou lékařskou péči. Lidé jsou díky ibiškovému čaji zdravější.


Květy ibišku obsahují látky, které ovlivňují cholesterol a tím pádem omezují ukládání tuku v tepnách. To má za následek lepší průchodnost tepen a cév a snižuje se tak riziko infarktů a mrtvic. Díky lepšímu prokrvení mozku se též stimuluje naše paměť. Lepší hospodaření s cholesterolem také pomáhá snížit nadváhu
Ibišek se hodí i pro diabetiky, protože stimuluje sekreci inzulinu.Ibišek ale pomáhá i ledvinám, ulevuje oční sítnici i nervům. Působí močopudně. Čaj je vhodný i pro žlučníkáře a pro osoby s nemocnými játry.


V létě si můžete čaj vychladit a podávat třeba s ledem. V zimě pak příjemně zahřeje. Je ale pravda, že i pití horkého ibiškového čaje v létě organismus spíše ochlazuje a hlavně dobře hydratuje.

Egypt a Jeho Tajemství

Tak schálně, co se Vám vybaví pod slovem Egypt. Moře? Slunce? Teplo? Faraon? Káhira? Velbloud? Kleopatra? Myslím, že by se toho dala najít spousta a každý si pod tímto slovem dokáže představit něco jiného. Stačí upustit uzdu Vaší fantazii. :)

Pro nás slovo Egypt znamená hlavně domov na prvním místě. Pak se řadí další jako výborné jídlo, vedro, noční život a určitě v neposlední řadě také historie Egypta a jeho tajemství.

Během našich prezentací a besed se snažíme přiblížit aspoň kousek té úžasné historie. Jednu takovou besedu jsme zažili teď o víkendu a budeme na ni dlouho vzpomínat (doufám, že nejenom my :) ). V Den archeologie (20.října 2018) jsme uspořádali besedu pro veřejnost v našem druhém domově, v Liptále. Pokud jedeme někam na besedu, tak do poslední chvíle přesně nevíme, jaký bude spád této besedy nebo prezentace, vše se totiž u nás odvíjí od publika, které bylo mimochodem v Liptále úžasné. :) Vždy máme nějakou osnovu, ale nikdy nic nalajnované přesně.

Takže jsme začali Egyptem obecně, znáte to, počet obyvatel, prezident atd ....prostě stejně, jako když začínáme ve školách. :) pak jsme zabrousili do historie, do té víc neznámé. Myslíme si totiž, že všeobecně se o historii Egypta mluví a ví hodně, ale chceme prostě ukázat lidem věci, které se běžně v televizi neuslyší.

Téma hieroglyfy a wokrshop...ufff...někteří se pěkně zapotili, když byla vyhlášena soutěž napsat své vlastní jméno v hieroglyfem do papyrusové kartouše. Přiznám se, že pokud bych ty znaky měla taky kreslit, tak jsem v koncích :) Nicméně každý dostal samolepky se základní abecedou a ty pak nalepil do kartouše (takže kreslení odpadlo :D).

Úžasné, všichni to měli správně. Bravo. Jsme dobří učitelé ;)

O přestávce je třeba se najíst, takže přišlo na řadu nejznámější egyptské jídlo, např. koscheri, baba ghanough, tahina, shorba ads, egypstký chleba, basbousa, (pokud chce někdo recept, tak klidně napište ;) ). A víte co? Všem chutnalo a přidávali si, měli jsme radost.

Toto odpoledne nebylo jenom o historii, ale i o současném Egyptě, jako tradice, zvyky, osobní dojmy a zážitky, ovšem z opravdového Egypta a ne z turistického letoviska ;) (mimochodem náš egyptský domov je v Port Saidu :) ). 

Bylo to moc hezké odpoledne a věříme, že nebylo poslední, protože jsme určitě ještě neřekli vše, co jsme chtěli. Takže se těšíme na přístě. Kde to bude je jen na Vás...

Poznejte kouzlo a význam egyptského slova Shams

Slovník starověkého Egypta ukrývá spoustu půvabných slov. Jedním z nich je také tajuplné slovo Shams. Odkud se slovo Shams vlastně vzalo a jaký je jeho význam? To vám prozradíme v našem článku.

 

poznejte-kouzlo-a-vyznam-egyptskeho-slova-shams

 

Co symbolizuje slovo shams?

Shams (vyslovuje se Šams, píše se الشمس) je arabské slovo, které v češtině znamená Slunce. Spolu s barvou zlata symbolizuje nový začátek a znovuzrození. Ve starověkém Egyptě se stalo slunce významným elementem, který představoval důležitý zdroj síly. Díky tomu se Egypt proměnil v Zemi slunce a svou přezdívku si s hrdostí drží až dodnes. 

 

Příběh egyptského slunce

Slovo Shams má značnou spojitost s bohem slunce Ra, který patřil k nejvyšším ze staroegyptských bohů. Právě on byl považován za hlavního a nejdůležitější boha ve starověkém Egyptě, zároveň také uznávaný jako patron faraonů. Proč tomu tak bylo, je jednoduché. Starověcí Egypťané uctívali Ra jakožto Boha, který byl stvořitelem všeho, proto se mnozí faraoni považovali za jeho syny. Historici věří, že pyramidy mohou představovat paprsky slunečního světla, které spojují faraony s Ra, boží sluncem.

 

Věděli jste, že

Ve starověkém Egyptě vládl král Achnaton, který se modlil ke slunci a vyzýval všechny, aby se také modlili k jednomu bohu Ra (slunci). V dnešní době už se lidé nemodlí k Bohu Ra (slunci), ale stejně se z něho radují, i když svítí skoro celý rok.

 

Jakou podobu nesl Ra?

Bůh slunce Ra byl obvykle zobrazován v lidské podobě s hlavou sokola, která byla korunována slunečným kotoučem. Slunečný disk, který byl hlavním symbolem, zpravidla býval obklopen posvátnou kobrou jménem Uareus. Posvátná kobra, která obkroužila korunu Ra, představovala královské království, svrchovanost a božskou autoritu. Ra býval také zachycen jako muž s hlavou brouka, stejně jako člověk s hlavou berana. Starověcí Egypťané mnohdy zobrazovali Ra v plné druhové formě, a to v podobě hada, volavky, býka, lva, kočky, berana, jestřába brouka nebo bájného ptáka Phoenixe.

 

Věděli jste, že…

Pravé oko Ra představovalo Slunce, zatímco jeho levé oko představovalo měsíc.

 

Legendy o bohu slunce Ra

Starobylí Egypťané věřili, že Ra cestoval přes den po obloze na sluneční lodi (bárce). Ráno, když se Ra vynořil z východu, byla jeho loď pojmenována "Madjet", což znamená "Být silný". Do konce dne byla loď nazývána "Semektet", což znamenalo "Slabost. "Na konci dne se totiž věřilo, že Ra zemřel. Znovu se narodil až za úsvitu dalšího dne. Při své cestě přes nebesa bojoval se svým hlavním nepřítelem, zlým hadem jménem Apep nebo také Pánem chaosu. V některých příbězích porazí Ra ve formě kočky jménem Mau zlého hada Apepa. To je také důvod, proč jsou kočky v Egyptě tak vysoce ctěné. 

 

Věděli jste, že…

Během cesty přes nebesa doprovázelo Ra několik dalších bohů včetně Thoth, Horus, Hathor, Maat, Abtu a Anet.

 

Shams – slovo, které neustále žije v názvech i jménech

V dnešní době už bohužel málokdo ví, odkud se vzalo půvabné jméno Shams. Vlivem doby se na něj téměř zapomnělo, o to potěšující je, že v srdcích mnohých žije v podstatě dodnes. Slovo Shams v současnosti zdobí nejeden hotel, univerzitu, dokonce i hudební skupinu, ale také je oblíbeným jménem zejména u dívek. Říká se, že právě Shams (slunce) znázorňuje ženy, kdežto Qamar (měsíc) představuje muže. Slunce září, aby poskytlo světlo a dalo život všemu kolem nás, kdežto měsíc má odrážet světlo a tím vyjadřovat krásu slunce. „Když svítíme jako muži, znamená to, že odrážíme nádherné světlo našich žen,“ řekl Shaykh Abdullah Adhami

 

Co je lufa a proč je jednoduché si ji zamilovat?

Chcete si dopřát dokonalou očistu Vašeho těla a zároveň probudit Vaše smysly během relaxační masáže? Nechte se hýčkat v tom pravém slova smyslu a přizvěte ke svým oblíbeným výrobkům přírodní egyptskou lufu, která už několik let patří k vyhledávaným produktům. Jakmile ji jednou vyzkoušíte na vlastní kůži, stane se Vaší srdeční záležitostí.

Co je lufa?

Lufa pochází z rodu tropických popínavých rostlin z čeledi tykvovité. Jedná se tedy o rostlinu, kterou můžete znát pod názvem Lufa Cylindrica. Zajímavá je nejen svým pojmenováním, ale také vzhledem, který nápadně připomíná okurku.

přírodní-lufa-mala-shams

Jak se lufa zpracovává?

Produkty z lufy se vyrábí pomocí zralých plodů, které se ponoří do nádoby s proudící vodou. Jakmile jsou plody porušeny, získávají se z ní semena a další měkké části. Pevná část plodu se po pečlivém usušení a očištění využívá pro výrobu produktů (přírodní mycí houby, rukavice,...). Lufa je zpočátku na dotek poměrně hrubá, při kontaktu s vodou ale nádherně změkne. 

Proč si lufu zamilujete?

Přírodní lufu si oblíbíte při každodenní koupeli. Vždy se postará o to, aby Vaše tělo i pleť byly na dotek hebké a jemné. Z pokožky šetrně odstraní odumřelé kožní buňky a díky tomu, že jí příjemně prokrví, získá mladistvý a svěží vzhled. Přírodní lufa je skvělý pomocník také tehdy, kdy chcete své pokožce dopřát jemný peeling nebo se poprat s celulitidou. Je totiž proslulá také svými proticelulitídové účinky. Přírodní egyptská lufa si dokáže hravě poradit rovněž s problematickou pletí se sklonem k akné. Občasná a přitom jemná masáž pleť prokrví a zbaví veškerých nečistot, čímž dojde ke zmínění problémů s pletí. 

Egyptská lufa ale funguje skvěle také jako pemza, která zjemní drsnou pokožku na chodidlech. S pravidelným používáním lufy docílíte jemných a krásných chodidel. Lufu ocení také lidé, kteří bojují s bolestmi svalů a kloubů, jež jsou důsledkem revmatismu. 

Praktický pomocník i dekorativní doplněk

Přírodní lufa nalezne ve vašem životě bohaté uplatnění. Oceníte ji nejen při peelingu, masáži, ale také během návštěvy sauny. Masážní lufa Vás dokáže doprovázet světem relaxace i odpočinku, zrovna tak zastávat roli dekorativního doplňku ve Vaší koupelně. 

 

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem